UŽU – Moj korak
Ciljna skupina, ki se vključuje v program UŽU – MK so osebe, ki v vsakdanjih življenjskih situacijah potrebujejo pomoč za doseganje večje samostojnosti in socialne vključenosti. V ciljni skupini so zajete tudi odrasle osebe s posebnimi potrebami, ki so zaključile ali prekinile izobraževalne
programe s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo ali prilagojene izobraževalne programe. Program obsega 100 ur organiziranega izobraževalnega dela z udeleženci programa, v skupini 6 do 12 udeležencev. Praviloma se program izvede v krajših sklopih do štirih ur, enkrat tedensko, v trajanju 6 do 8 mesecev. Priporočljivo pa je, da se razpotegne skozi vse leto.
Delo v skupini vodita 2 usposobljena učitelja, izmed katerih je eden specialni in rehabilitacijski pedagog oz. defektolog. Program se izvaja v okviru izvajalske organizacije, ki je bila izbrana na razpisu Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport.
Glavni namen programa je obnavljanje in pridobivanje temeljnega znanja in spretnosti, kar udeležencem omogoča lažje obvladovanje situacij v vsakdanjem življenju, večjo samostojnost in odgovornost, vključevanje v različne družbene dejavnosti ter dvig samozavesti in posledično kakovosti življenja. Potrebno je opolnomočiti odrasle za samostojno delovanje v vsakdanjih življenjskih okoliščinah – pri nakupih, na banki, pošti, v javnem prometu itn.
Udeležba v programu je brezplačna, program sofinancirata Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje in Evropski socialni sklad.
UŽU – Delovno mesto
Ciljno skupino za vključitev v tečaj predstavljajo manj izobraženi odrasli, ki želijo pridobiti oziroma obnoviti znanja in spretnosti, ki želijo izboljšati temeljno usposobljenost za delo, ohraniti staro ali poiskati novo zaposlitev ter pridobiti izobrazbo (dokončati osnovno, poklicno ali srednjo šolo).
Pri zaposlenih želimo spodbuditi razvoj in nenehno izpopolnjevanje temeljnih zmožnosti za kakovostno opravljanje dela/izpolnjevanje zahtev in nalog na delovnem mestu, ki ga zasedajo kot tudi za samostojno/dejavno opravljanje delovnih nalog in zahtev, ki jih prinaša razvoj dela in delovnega mesta (razvoj tehnologije, organizacijske spremembe, poslovne spremembe). Program jih spodbuja k ustvarjalnemu/inovativnemu in razmišljujočemu opravljanju dela, k nadaljnjemu poklicnemu in osebnostnemu razvoju ter k zviševanju izobrazbene ravni.
Program obsega 100 ur organiziranega izobraževalnega dela z udeleženci programa. Program notranje ni časovno strukturiran. Priporoča se, da program poteka v obdobju najmanj 3 mesecev. Program se lahko izpelje v krajšem času, če predhodno znanje udeležencev to dopušča.
Program se izvaja v okviru izvajalske organizacije, ki je bila izbrana na razpisu Ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Udeležba v programu je brezplačna, program sofinancirata Ministrstva za vzgojo in izobraževanje in Evropski socialni sklad.
UŽU – Beremo in pišemo skupaj
Program Beremo in pišemo skupaj je namenjen staršem otrok iz nižjih razredov OŠ, ki želijo pomagati svojim otrokom pri izpolnjevanju šolskih obveznosti, pa ocenjujejo, da sami za to nimajo dovolj znanja. Najpogosteje so to starši, ki so dosegli manj kot srednješolsko izobrazbo oziroma izvirajo iz drugih jezikovnih in kulturnih okolij. Skupna značilnost teh staršev je, da so pogosteje izobraževalno nedejavni. Temeljni cilj programa je opremiti starše z znanji in spretnostmi na področju pismenosti in različnih temeljnih zmožnosti, da bodo uspešnejši podpirali otroke v začetnih obdobjih šolanja.
Program traja 100 ur organiziranega izobraževalnega dela z udeleženci programa. Program se izvaja v skupini z najmanj 12 udeleženci. To so starši in njihovi otroci. Program notranje ni časovno strukturiran. Notranja časovna razporeditev vsebin je prepuščena strokovni presoji izvajalca. Pričakovan izid UŽU – BIPS sprememba individualne izobraževalne izkušnje, zato se pričakuje prisotnost posameznega starša vsaj v obsegu 80-odstotkov ur, kolikor traja celoten program.
Z zviševanjem ravni pismenosti staršev se ustvarjajo boljše možnosti za šolanje njihovih otrok.
Udeležba v programu je brezplačna, program sofinancirata Ministrstva za vzgojo in izobraževanje in Evropski socialni sklad.
UŽU – Izzivi podeželja
Ciljno skupino programa UŽU – IP predstavljajo odrasli, pretežno prebivalci podeželja, ki so motivirani za pridobitev temeljnih zmožnosti in novih znanj za izboljšanje svojega ekonomskega in socialnega položaja na podeželju ter za izvajanje osebnega dopolnilnega dela ali dopolnilne dejavnosti na kmetiji.
Temeljni cilj programa UŽU – IP je omogočiti vključenim udeležencem razvijanje temeljnih spretnosti in znanj, s katerimi bodo lažje prepoznavali in vrednotili lastne potenciale ter možnosti podeželskega okolja z namenom, da bi izboljšali svoj ekonomski in socialni položaj.
Program obsega 100 ur organiziranega izobraževalnega dela z udeleženci programa. Udeleženec mora zagotavljati udeležbo na 80 odstotkih organiziranega izobraževanja. Priporočeno število je udeležencev 12 do 16. Praviloma se program izvede v krajših sklopih (4-5 andragoških ur), večkrat tedensko, v skupnem trajanju 3 mesecev.
Udeležba v programu je brezplačna, program sofinancirata Ministrstva za vzgojo in izobraževanje in Evropski socialni sklad.
UŽU – Most do izobrazbe
Ciljno skupino za vključitev v program predstavljajo manj izobraženi odrasli, ki želijo pridobiti oziroma obnoviti znanja in spretnosti, da bi se lahko vključili v nadaljnje formalno in tudi neformalno izobraževanje.
Za večino manj izobraženih je vključevanje v izobraževanje življenjska prelomnica: nekaterim od njih je minilo veliko let, odkar so se prenehali šolati, v tem času so del znanja pozabili, nekaj ga je zastarelo, posamezne spretnosti, ki jih redkeje uporabljajo je treba obnoviti ali celo ponovno osvojiti. Za uspešno izobraževanje je zelo pomembna dobra priprava na izobraževanje.
Temeljni cilj programa je obnovitev in pridobitev spretnosti in znanja za lažje obvladovanje učne snovi, kar povečuje možnosti za uspešen zaključek šolanja in udeležbo odraslega v vseživljenjskem učenju. Program obsega 100 ur organiziranega izobraževalnega dela z udeleženci programa.
Priporočeno število je udeležencev 12 do 16. Praviloma se program izvede v krajših sklopih (4-5 andragoških ur), večkrat tedensko, v skupnem trajanju 3 mesecev.
Udeležba v programu je brezplačna, program sofinancirata Ministrstva za vzgojo in izobraževanje in Evropski socialni sklad.